Microconnect FIB224003 InfiniBand/fibre optic cable 3 m SC Yellow
£4.74
£3.95
Optical Fibre Cable, SC-SC, Singlemode, Simplex OS2 (Yellow), 3m
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- RoHS compliant
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | FIB224003 |
| EAN | 5704327408765 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Single mode fiber optic cable is suitable for enterprise network, Telecom rooms, server farms, cloud storage networks and any place where fiber jumper cables are needed. This cable is ideal for connecting 1G/10G/40G/100G Ethernet connections. It can transport data for up to 10km at 1310nm, or up to 40km at 1550nm. The single mode patch cords are manufactured using LSZH cables which conform to IEC, EIA TIA or Telcordia standards.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OS2 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | No |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 20 g |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 171 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 22 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 171 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 22 g |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | No |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Other features | |
| Core / cladding diameter | 9/125 µm |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect FIB224003 InfiniBand/fibr...
£4.74
£3.95
|
Microconnect FIB224001 InfiniBand/fibr...
£4.74
£3.95
|
Bestseller
Microconnect FIB224002 InfiniBand/fibr...
£4.21
£3.51
|
Popular
Microconnect FIB884003 InfiniBand/fibr...
£5.27
£4.39
|
Hot Product
C2G 85514 fibre optic cable 2 m SC OFN...
£5.04
£4.20
|
New
C2G 85606 fibre optic cable 3 m LC OFN...
£5.04
£4.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FIB224003
|
FIB224001
|
FIB224002
|
FIB884003
|
85514
|
85606
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
C2G
|
C2G
|
| Cable type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
OFNR
|
OFNR
|