Microconnect HDM191817 video cable adapter 7 m HDMI Type A (Standard) DVI-D Black
£22.72
£18.93
HDMI - DVI-D (18+1) Single-Link Cable 7m
- Max. Resolution: Full HD 1920 x 1080p@60Hz
- Gold-Plated connectors
- Bi-directional
| Connector 2 | DVI-D |
|---|---|
| Connector 1 | HDMI |
| Cable length | 7 m |
| SKU | HDM191817 |
| EAN | 5705965904879 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This HDMI to DVI digital HD cable is perfect for installations between audio/video devices with different interfaces like a Notebook, Monitor, PC etc. HDMI are compatible with DVI and the other way around, so you can send the signal both ways.
| Features | |
|---|---|
| HDMI version | 1.4 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 7 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Weight | 360 g |
| Package width | 203 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 59 mm |
| Package weight | 460 g |
| Packaging data | |
| Package width | 203 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 59 mm |
| Package weight | 460 g |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect HDM191817 video cable ada...
£22.72
£18.93
|
Hot Product
Lindy DVI-D to VGA Converter
£25.63
£21.36
|
Recommended
Belkin F2CD001B06-E video cable adapte...
£28.56
£23.80
|
Lindy 0.2m DVI to VGA Adapter Cable
£18.55
£15.46
|
Bestseller
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
£19.39
£16.16
|
Popular
StarTech.com DisplayPort to VGA Adapte...
£27.32
£22.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HDM191817
|
38189
|
F2CD001B06-E
|
41222
|
DP2HDMI
|
DP2VGA
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lindy
|
Belkin
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
HDMI
|
VGA (D-Sub)
|
DisplayPort
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Female connector
|
Male connector
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
DVI-A
|
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Female connector
|