Microconnect KAB008-100 networking cable Grey 100 m Cat5e U/UTP (UTP)
£29.14
£24.28
UTP CAT5e SOLID 100m
- To order a full box, please select the following quantity: 5 pcs.
| Cable length | 100 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | KAB008-100 |
| EAN | 5704327922384 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Looking for a great connection?
With MicroConnect you get:
- Great products at a great value
- 25 years warranty
- Short delivery time
- Easy access to the part you want through our cable guide
With MicroConnect you get:
- Great products at a great value
- 25 years warranty
- Short delivery time
- Easy access to the part you want through our cable guide
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 24/1 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 100 m |
| Cable shape | Round |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 75 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.15 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 257 mm |
| Package depth | 243 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 2.15 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 100 m |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect KAB008-100 networking cab...
£29.14
£24.28
|
Popular
Microconnect STP520 networking cable G...
£34.80
£29.00
|
Microconnect STP525 networking cable G...
£28.54
£23.78
|
Microconnect UTP525 networking cable G...
£27.48
£22.90
|
Microconnect UTP530 networking cable G...
£40.15
£33.46
|
Bestseller
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£29.78
£24.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KAB008-100
|
STP520
|
STP525
|
UTP525
|
UTP530
|
N6PATCH100BK
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|