Microconnect KAB010-305C networking cable Grey 305 m Cat6 U/UTP (UTP)
£104.40
£87.00
U/UTP CAT6 305m Grey PVC
- To order a full box, please select the following quantity: 1 pcs.
| Cable length | 305 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | KAB010-305C |
| EAN | 4040849956959 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The KAB010-305C U/UTP CAT6 cable is a high-performance networking solution designed for reliable data transmission. This 305-meter grey PVC cable is perfect for creating robust network infrastructures in homes, offices, or commercial environments. Meeting stringent CAT6 standards, it ensures fast and stable connectivity for all your devices. MicroConnect delivers premium quality at a fair price, and this cable is no exception. Benefit from our 20+ years of expertise in providing top-tier connectivity solutions, ensuring your network operates smoothly and efficiently. The durable PVC jacket offers excellent protection, making installation and maintenance easier. Trust MicroConnect for pioneering innovation in network cabling.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 24/1 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Cable shape | Round |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.4 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 10 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect KAB010-305C networking ca...
£104.40
£87.00
|
Microconnect UTP680 networking cable G...
£105.37
£87.81
|
New
Cisco 10-ft Low Loss Cable networking...
£148.50
£123.75
|
Hot Product
Lindy 30m Cat.6A S/FTP LSZH Network Ca...
£113.11
£94.26
|
Popular
APC Dry contact, Management Options, D...
£135.00
£112.50
|
Recommended
Axis 5502-731 networking cable Black 5...
£124.20
£103.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KAB010-305C
|
UTP680
|
AIR-CAB010LL-N=
|
45360
|
AP9810
|
5502-731
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cisco
|
Lindy
|
APC
|
Axis
|
| Cable length |
15m and more
|
N/A
|
3m to 5m
|
15m and more
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
N
|
RJ-45
|
N
|
RJ-45
|
N/A
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N
|
RJ-45
|
N
|
RJ-45
|
N/A
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
N/A
|
Cat6a
|
N/A
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
S/FTP (S-STP)
|
N/A
|
N/A
|