Microconnect KAB025-100 networking cable Black 100 m Cat5e U/UTP (UTP)
£39.04
£32.53
U/UTP CAT5E STRANDED OUTDOOR
- To order a full box, please select the following quantity: 5 pcs.
| Cable length | 100 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | KAB025-100 |
| EAN | 5712505471906 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
- Jacket PE
- AWG 23 CCA
- 100M LSA connectors
- UV and water resistant
- AWG 23 CCA
- 100M LSA connectors
- UV and water resistant
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 23 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyethylene (PE) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 100 m |
| Cable shape | Round |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 224 mm |
| Package depth | 221 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 1.87 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyethylene (PE) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 100 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect KAB025-100 networking cab...
£39.04
£32.53
|
Popular
Microconnect STP520 networking cable G...
£34.80
£29.00
|
Microconnect UTP530 networking cable G...
£40.15
£33.46
|
Microconnect V-UTP610VP networking cab...
£32.62
£27.18
|
Microconnect SFTP6A25 networking cable...
£39.04
£32.53
|
Hot Product
Microconnect UTP630R networking cable...
£38.68
£32.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KAB025-100
|
STP520
|
UTP530
|
V-UTP610VP
|
SFTP6A25
|
UTP630R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
N/A
|
15m and more
|
15m and more
|
10m to 15m
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6a
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|