Microconnect MC-GEN-CH-V2 USB graphics adapter 3840 x 2160 pixels Black
£24.13
£20.11
HDMI Video Capture link to USB-C And USB-C
- Support input max 4K@30Hz
- Support output 1080P@60Hz
- Support 8/10/12 bit deep color
- Support AWG 26 HDMI standard cable: input up to 15 meters (1080p and below resolution)
- Support most acquisition software, such as VLC, OBS, Amcap etc
- Support Windows, Android and MacOS
- Conform to USB Video and UVC standard
- Conform to USB Audio UAC standard
- No need external Power supply
| SKU | MC-GEN-CH-V2 |
|---|---|
| EAN | 5715328099395 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Suitable for high definition acquisition, teaching, recording, medical imaging, etc.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40 g |
| Package width | 126 mm |
| Package depth | 79 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 126 mm |
| Package depth | 79 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-GEN-CH-V2 USB graphics...
£24.13
£20.11
|
Hot Product
Sandberg USB to Serial Link
£24.96
£20.80
|
Popular
StarTech.com USB 2.0 to VGA Adapter, U...
£24.35
£20.29
|
StarTech.com USB 2.0 to VGA Adapter, U...
£23.40
£19.50
|
Bestseller
StarTech.com USB 3.0 to HDMI Adapter,...
£33.23
£27.69
|
Recommended
StarTech.com USB 3.0 to VGA Adapter, U...
£27.52
£22.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-GEN-CH-V2
|
133-08
|
USB2VGAE2
|
USB2VGAE3
|
USB32HDES
|
USB32VGAES
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Sandberg
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| DisplayPort output |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| USB version |
N/A
|
N/A
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| DVI output |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| HDMI output |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
N
|