Microconnect MC-POEADAPTER-60W-USB-C PoE adapter
£205.24
£171.03
60W PoE adapter IEEE802.3AF, USB C
| SKU | MC-POEADAPTER-60W-USB-C |
|---|---|
| EAN | 5704174977407 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
MC-POEADAPTER-60W-USB-C is a network power adapter designed based on the IEEE802 .3at standard. The output is a standard Type-C interface, which can provide 5V/3A 9V/3A 12V/3A 15V/3A 20V/3A power supply and 100Mbps Internet data transmission.
MC-POEADAPTER-60W-USB-C is designed with a small volume of a white plastic case, which is convenient since it can be carried around on the desktop or can be fixed and opened for use.
The input and output of the device do not exceed the safe voltage of 57V, and there is no
need for electric shock protection. The product has passed the EU CE certification.
The device needs to be used in a wired network environment that supports IEEE802.3bt, plug and play without configuration, and the output supports PD3.0 fast charging protocol, which can provide continuous power supply and stable network connection to low-power mobile devices such as mobile phones, game consoles, and tablet computers.
MC-POEADAPTER-60W-USB-C is designed with a small volume of a white plastic case, which is convenient since it can be carried around on the desktop or can be fixed and opened for use.
The input and output of the device do not exceed the safe voltage of 57V, and there is no
need for electric shock protection. The product has passed the EU CE certification.
The device needs to be used in a wired network environment that supports IEEE802.3bt, plug and play without configuration, and the output supports PD3.0 fast charging protocol, which can provide continuous power supply and stable network connection to low-power mobile devices such as mobile phones, game consoles, and tablet computers.
| Network | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Ports & interfaces | |
| RJ-45 input ports | 1 |
| Power | |
| Output power | 60 W |
| Output current | 2 A |
| Input voltage | 44-57 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 129 g |
| Width | 100 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 22 mm |
| Package weight | 150 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 150 g |
| Technical details | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 44-57 V |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-POEADAPTER-60W-USB-C P...
£205.24
£171.03
|
Popular
Axis 5025-281 PoE adapter
£227.20
£189.33
|
Hot Product
Veracity OUTREACH Max XT Fast Ethernet...
£272.16
£226.80
|
Recommended
Intellinet Outdoor Gigabit High-Power...
£167.75
£139.79
|
Bestseller
Airtame AT-PoE Gigabit Ethernet 5 V
£170.41
£142.01
|
StarTech.com Industrial Gigabit PoE Sp...
£172.64
£143.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-POEADAPTER-60W-USB-C
|
5025-281
|
VOR-ORM-XT
|
561211
|
AT-POE
|
POESLT1G48V
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Axis
|
Veracity
|
Intellinet
|
AIRTAME
|
StarTech.com
|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports |
N/A
|
2
|
2
|
2
|
1
|
N/A
|