Microconnect MC-SFTP-CAT710EXT-S networking cable Black 10 m Cat7 S/FTP (S-STP)
£18.90
£15.75
MicroConnect CAT7 S/FTP Extension Cable LSZH 10m Black
- With gold plated PINs
- Plug with latch protection, molded RJ45 socket
- CAT 7 raw cable tested up to 600 MHz
- Suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | MC-SFTP-CAT710EXT-S |
| EAN | 5715063516379 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
CAT7 cables are even a faster network cable than CAT6a. It enables a convenient and reliable connection from one network device, such as switch, modem or router, to another or to the infrastructure at large through a patch panel, keystone jack or wall outlet. This cable are also used a lot in small office and home network and entertainment applications. The cables are tested up to 600MHz (CAT7 standard) but are manufactured with CAT6a connectors which meets the minimum standard up to 500MHz and are backwards compatible with CAT6a, CAT6, CAT5e and CAT5 cables. Each cable are manufactured with a snaggles with prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space. Furthermore this cable is manufactured with shielding. This protects against both EMI (electromagnetic interference). EMI can cause crosstalk between circuits, resulting in degradation of data, increased errors and slower transmission rates, but by using this shielded cable you will avoid this problem.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector shielding | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 2000 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat7 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 10 m |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | RoHS, CE |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 120 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 132 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat7 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 10 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Cable diameter | 6 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-SFTP-CAT710EXT-S netwo...
£18.90
£15.75
|
Bestseller
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect UTP525 networking cable G...
£27.48
£22.90
|
Microconnect UTP508 networking cable G...
£15.40
£12.83
|
Recommended
StarTech.com 50ft CAT6 Cable - White C...
£19.49
£16.24
|
Popular
StarTech.com 75ft CAT6 Ethernet Cable...
£27.71
£23.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-SFTP-CAT710EXT-S
|
SSTP610R
|
UTP525
|
UTP508
|
N6PATCH50WH
|
N6PATCH75BK
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
10m to 15m
|
10m to 15m
|
15m and more
|
5m to 10m
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat7
|
Cat6
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|