Microconnect MC-SFTP6A10G networking cable Green 10 m Cat6a S/FTP (S-STP)
£19.94
£16.62
CAT6A S/FTP Network Cable 10m, Green
- To order a full box, please select the following quantity: 24 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE+ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | MC-SFTP6A10G |
| EAN | 5704174257509 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The MicroConnect CAT6a Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 10Gbit and bandwidth up to 500Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 10 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | RoHs, Reach & CE |
| Certificates | |
| Certification | RoHs, Reach & CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1300 mm |
| Weight | 360 g |
| Packaging data | |
| Package width | 266 mm |
| Package depth | 206 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 364 g |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 10 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect MC-SFTP6A10G networking c...
£19.94
£16.62
|
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect STP525 networking cable G...
£28.54
£23.78
|
Microconnect UTP525 networking cable G...
£27.48
£22.90
|
Recommended
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£30.04
£25.03
|
Popular
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£30.11
£25.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-SFTP6A10G
|
SSTP610R
|
STP525
|
UTP525
|
N6PATCH100PL
|
N6PATCH100YL
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
10m to 15m
|
10m to 15m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|