Microconnect MC-SFTP8010R networking cable Red 10 m Cat8.1 S/FTP (S-STP)
£36.77
£30.64
CAT8.1 S/FTP 10m Red LSZH Shielded Network Cable, AWG 24
- To order a full box, please select the following quantity: 18 pcs.
- Fluke CAT8.1 Channel Link Pass
- PoE++ 60W ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
- 50u gold plating plug
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | MC-SFTP8010R |
| EAN | 5704174652700 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CAT8.1 Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 25Gbps and bandwidth up to 2000Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Conductor material | Copper |
| Cable standard | Cat8.1 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Cable length | 10 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 990 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Red |
| Cable standard | Cat8.1 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Cable length | 10 m |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-SFTP8010R networking c...
£36.77
£30.64
|
Popular
Microconnect STP520 networking cable G...
£34.80
£29.00
|
Microconnect UTP530 networking cable G...
£40.15
£33.46
|
Bestseller
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£29.78
£24.82
|
Hot Product
StarTech.com 100ft CAT6 Cable - Green...
£30.11
£25.09
|
Recommended
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£29.78
£24.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-SFTP8010R
|
STP520
|
UTP530
|
N6PATCH100BK
|
N6PATCH100GN
|
N6PATCH100GR
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
10m to 15m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat8.1
|
Cat5
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|