Microconnect MC-SFTP8010S networking cable Black 10 m Cat8.1 S/FTP (S-STP)
£19.28
£16.07
CAT8.1 S/FTP 10m Black LSZH Shielded Network Cable, AWG 24
- To order a full box, please select the following quantity: 18 pcs.
- Fluke CAT8.1 Channel Link Pass
- PoE++ 60W ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
- 50u gold plating plug
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | MC-SFTP8010S |
| EAN | 5704174652342 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CAT8.1 Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 25Gbps and bandwidth up to 2000Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Conductor material | Copper |
| Cable standard | Cat8.1 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Cable length | 10 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 990 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat8.1 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Cable length | 10 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect MC-SFTP8010S networking c...
£19.28
£16.07
|
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect STP525 networking cable G...
£28.54
£23.78
|
Microconnect UTP525 networking cable G...
£27.48
£22.90
|
Recommended
StarTech.com 50ft CAT6 Cable - White C...
£19.49
£16.24
|
Popular
StarTech.com 75ft CAT6 Ethernet Cable...
£27.71
£23.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-SFTP8010S
|
SSTP610R
|
STP525
|
UTP525
|
N6PATCH50WH
|
N6PATCH75BK
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
10m to 15m
|
10m to 15m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat8.1
|
Cat6
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|