Microconnect MC-SFTP805S networking cable Black 5 m Cat8.1 S/FTP (S-STP)
£14.50
£12.08
CAT8.1 S/FTP 5m Black LSZH Shielded Network Cable, AWG 24
- To order a full box, please select the following quantity: 25 pcs.
- Fluke CAT8.1 Channel Link Pass
- PoE++ 60W ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
- 50u gold plating plug
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | MC-SFTP805S |
| EAN | 5704174652328 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CAT8.1 Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 25Gbps and bandwidth up to 2000Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Conductor material | Copper |
| Cable standard | Cat8.1 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 490 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 500 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat8.1 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Cable length | 5 m |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-SFTP805S networking ca...
£14.50
£12.08
|
Bestseller
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Recommended
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect STP507G networking cable...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-SFTP805S
|
605516
|
83412
|
83492
|
SSTP610R
|
STP507G
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
5m to 10m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat8.1
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|