Microconnect MC-UTP6A02 networking cable Grey 2 m Cat6a U/UTP (UTP)
£4.99
£4.16
CAT6A UTP Network Cable 2.0m, Grey
- To order a full box, please select the following quantity: 80 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE+ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | MC-UTP6A02 |
| EAN | 5704174258087 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CAT6a Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 10Gbit and bandwidth up to 500Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 2 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | RoHS, CE |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1300 mm |
| Weight | 60 g |
| Packaging data | |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 84 g |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 2 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect MC-UTP6A02 networking cab...
£4.99
£4.16
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£4.21
£3.51
|
Recommended
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
New
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£4.28
£3.57
|
C2G 5m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£5.27
£4.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-UTP6A02
|
506-93
|
83388
|
83369
|
83164
|
83165
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|