Microconnect MC-UTP6A05G networking cable Green 5 m Cat6a U/UTP (UTP)
£12.60
£10.50
CAT6A UTP Network Cable 5.0m, Green
- To order a full box, please select the following quantity: 40 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE+ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | MC-UTP6A05G |
| EAN | 5704174258384 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CAT6a Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 10Gbit and bandwidth up to 500Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 5 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | RoHS, CE |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1300 mm |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 186 g |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 5 m |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect MC-UTP6A05G networking ca...
£12.60
£10.50
|
Bestseller
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect UTP508 networking cable G...
£15.40
£12.83
|
Recommended
StarTech.com 50ft CAT6 Cable - White C...
£19.49
£16.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-UTP6A05G
|
605516
|
83492
|
SSTP610R
|
UTP508
|
N6PATCH50WH
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
| Cable length |
5m to 10m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|