Microconnect MC-UTP6A075B networking cable Blue 7.5 m Cat6a U/UTP (UTP)
£12.79
£10.66
CAT6A UTP Network Cable 7.5m, Blue
- To order a full box, please select the following quantity: 30 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE+ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
| Cable length | 7.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | MC-UTP6A075B |
| EAN | 5704174258278 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CAT6a Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 10Gbit and bandwidth up to 500Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 7.5 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | RoHS, CE |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1300 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 236 g |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 7.5 m |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-UTP6A075B networking c...
£12.79
£10.66
|
Bestseller
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Microconnect MPK420 networking cable G...
£10.97
£9.14
|
Recommended
Microconnect STP507G networking cable...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-UTP6A075B
|
605516
|
83412
|
83492
|
MPK420
|
STP507G
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
5m to 10m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|