Microconnect MODGR3 serial cable White 3 m DB-25
£10.21
£8.51
D-SUB 25-pin Extension Cable, 3m
- Pinning: 1:1
- With Long thumb screws
- shielded
- moulded
| SKU | MODGR3 |
|---|---|
| EAN | 4049759052713 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MODGR3 D-SUB/IEEE 1284 (25-pin) M-F cable provides a reliable connection for your parallel communication needs. This cable, expertly crafted to MicroConnect's high standards, features a male D-SUB 25-pin connector on one end and a female D-SUB 25-pin connector on the other, allowing for seamless extension or adaptation of existing connections. With over 20 years of experience, MicroConnect ensures this cable delivers optimal signal transfer and durability. Ideal for connecting older printers, scanners, or other peripherals utilizing the parallel IEEE 1284 interface, this cable offers a cost-effective solution without compromising quality. Trust MicroConnect for pioneering connectivity solutions that stand the test of time.
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 260 g |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Certification | CE, WEEE |
| Cable colour | Beige |
| Connector 2 | DB-25 |
| Connector 1 | DB-25 |
| Product colour | White |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 268 mm |
| Package height | 32 mm |
| Features | |
| Weight | 260 g |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Certification | CE, WEEE |
| Cable colour | Beige |
| Connector 2 | DB-25 |
| Connector 1 | DB-25 |
| Product colour | White |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 302 g |
| Package depth | 209 mm |
| Package width | 268 mm |
| Package height | 32 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 260 g |
| Certificates | |
| Certification | CE, WEEE |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MODGR3 serial cable White...
£10.21
£8.51
|
Popular
Lindy 2m Serial Extension Cable (9DM/9...
£13.82
£11.52
|
Bestseller
Lindy USB to Serial Converter Lite
£15.04
£12.53
|
Hot Product
Lindy 5m Serial Extension Cable (9DM/9...
£15.01
£12.51
|
Recommended
Lindy 2m Serial Null Modem/Data Transf...
£13.42
£11.18
|
Microconnect USB3.1CRS232 serial cable...
£12.10
£10.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MODGR3
|
31519
|
42855
|
31525
|
31573
|
USB3.1CRS232
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Microconnect
|
| Cable length |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1m to 3m
|
N/A
|
| Connector 1 |
DB-25
|
N/A
|
USB Type-A
|
N/A
|
N/A
|
USB Type-C
|
| Connector 2 |
DB-25
|
N/A
|
RS-232
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
White
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
White
|
Black
|