Microconnect MONGG1FB VGA cable 1 m VGA (D-Sub) Black
£7.01
£5.84
Full HD VGA Monitor Cable with Ferrite Cores, 1m
- Max resolution: Full HD 1920*1080p@60Hz
- Double Shielded
- Gold-Plated Connectors
- With Ferrite Cores
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
|---|---|
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Cable length | 1 m |
| SKU | MONGG1FB |
| EAN | 5711045514791 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Full HD SVGA Cable enables you to connect for example a PC or laptop, with a monitor, beamer or a projector
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Package weight | 214 g |
| Package width | 181 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 40 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 214 g |
| Package width | 181 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 40 mm |
| Other features | |
| Connector(s) | HD-15 |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MONGG1FB VGA cable 1 m VG...
£7.01
£5.84
|
Manhattan VGA Monitor Cable, 1.8m, Bla...
£7.19
£5.99
|
V7 Black Video Cable VGA Male to VGA M...
£8.87
£7.39
|
StarTech.com 1m Coax High Resolution M...
£9.02
£7.52
|
Microconnect MONGH2B VGA cable 2 m VGA...
£9.14
£7.62
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MONGG1FB
|
311731
|
V7E2VGA-02M-BLK
|
MXTMMHQ1M
|
MONGH2B
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Manhattan
|
V7
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Female connector
|