Microconnect MONGG20B VGA cable 20 m VGA (D-Sub) Black
£39.77
£33.14
Full HD SVGA HD15 Monitor Cable, 20m
- Max Resolution: WUXGA / Full HD 1920*1080p@60Hz
- Nickel-plated connectors
- Double shielded
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| SKU | MONGG20B |
| EAN | 5704327176879 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This VGA cable is for connection of a PC or a laptop with a monitor or projector with VGA.
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | - BenQ Projector: MP772ST, MP776ST, MP782ST |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 20 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| AWG wire size | 28 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.61 kg |
| Package weight | 1.61 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 266 mm |
| Package height | 119 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.61 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 266 mm |
| Package height | 119 mm |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MONGG20B VGA cable 20 m V...
£39.77
£33.14
|
StarTech.com 15m Coax High Resolution...
£38.58
£32.15
|
Lindy 15m Premium SVGA Monitor Cable,...
£52.45
£43.71
|
Goobay CAK SVGA XGA 5000 15M/15M 50m V...
£57.72
£48.10
|
LOGON 30m VGA VGA cable VGA (D-Sub) Wh...
£32.69
£27.24
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MONGG20B
|
MXTHQ15M
|
36378
|
93009
|
TCOCSVGAC30
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Goobay
|
LOGON
|
| Connector 1 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|