Microconnect MPK418 networking cable White 0.15 m Cat5e F/UTP (FTP)
£15.90
£13.25
CAT5e Network Cable Splitter (Y-adapter)
- CAT5e
- Material : Black Plastic
| Cable length | 0.15 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| SKU | MPK418 |
| EAN | 5711045539480 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect MPK418 Cable Splitter, also known as a Y-adapter, is a versatile accessory designed to expand the connectivity options of your existing cables. This splitter allows you to connect two devices to a single port, effectively doubling its output. Ideal for various applications, including audio, video, or data transfer, this Y-adapter provides a reliable and efficient solution for managing multiple connections. With MicroConnect's commitment to quality, you can trust that this cable splitter delivers optimal signal transmission and durability. Backed by our 20+ years of expertise, this cable splitter offers a practical and cost-effective way to enhance your connectivity setup. This is an ideal addition to existing network cables to increase flexibility.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 0.15 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 50 g |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| USB required | No |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 0.15 m |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Other features | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| USB required | No |
| Connector(s) | RJ45 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect MPK418 networking cable W...
£15.90
£13.25
|
Bestseller
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect UTP508 networking cable G...
£15.40
£12.83
|
Recommended
StarTech.com 50ft CAT6 Cable - White C...
£19.49
£16.24
|
Microconnect V-UTP503VP networking cab...
£13.66
£11.38
|
Popular
Microconnect V-UTP505VP networking cab...
£17.65
£14.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MPK418
|
SSTP610R
|
UTP508
|
N6PATCH50WH
|
V-UTP503VP
|
V-UTP505VP
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
0m to 1m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
15m and more
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
Cat5
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
F/UTP (FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|