Microconnect SFTP6A03EXT networking cable Black 3 m Cat6a S/FTP (S-STP)
£12.37
£10.31
CAT6A S/FTP Extension Cable LSZH 3m, Black
- with gold plated PINs
- plug with latch protection, molded RJ45 socket
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | SFTP6A03EXT |
| EAN | 5704174271413 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This High Speed CAT6A extension cable (Ethernet 10BASE-T/ 100BASE-TX/ 1000BASE-T, 10 Gigabit (10/100/1000/10000 Mbit) is especially made for game consoles with high resolution image (4k/120Hz, 8k/60Hz) such as Sony Playstation 5 (PS 5) or Microsoft Xbox X.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector shielding | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 27/7 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | RoHS, CE |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 120 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 132 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Cable diameter | 6.2 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 6.2 mm |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect SFTP6A03EXT networking ca...
£12.37
£10.31
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.85
£8.21
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.40
£10.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SFTP6A03EXT
|
705910
|
605516
|
83412
|
83147
|
83492
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
3m to 5m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|