Microconnect SSTP6015P networking cable Purple 1.5 m Cat6 S/FTP (S-STP)
£3.94
£3.28
S/FTP CAT6 1.5m Purple LSZH
- To order a full box, please select the following quantity: 100 pcs.
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | SSTP6015P |
| EAN | 5711783260196 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect SSTP6015P is a high-performance S/FTP CAT6 network cable, expertly designed for reliable data transmission. This 1.5-meter cable, distinguished by its vibrant purple LSZH (Low Smoke Zero Halogen) jacket, offers superior shielding against interference, ensuring optimal signal integrity. Ideal for demanding network environments, the S/FTP construction minimizes crosstalk and maximizes data transfer speeds. Built to European quality standards and leveraging MicroConnect's 20+ years of expertise, this cable provides a secure and dependable connection. The LSZH jacket further enhances safety by reducing the emission of toxic fumes in the event of a fire. Choose the MicroConnect SSTP6015P for pioneering innovation in connectivity solutions and experience premium quality at a fair price.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Purple |
| AWG wire size | 27 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 580 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 680 g |
| Technical details | |
| Product colour | Purple |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 1.5 m |
| Doesn't contain | Halogen |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect SSTP6015P networking cabl...
£3.94
£3.28
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£4.21
£3.51
|
Popular
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
New
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£4.28
£3.57
|
Recommended
C2G 5m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£5.27
£4.39
|
Bestseller
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.35
£2.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SSTP6015P
|
83388
|
83369
|
83164
|
83165
|
83143
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|