Microconnect SSTP607P networking cable Purple 7 m Cat6 S/FTP (S-STP)
£19.50
£16.25
CAT6 S/FTP Network Cable 7m, Purple
- To order a full box, please select the following quantity: 30 pcs.
- S/FTP Shielding, protects against EMI (Electromagnetic interference)LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
- CAT6 tested up to 250 MHz
- with latch protection
- with slimline strain relief
- with gold plated PINs
| SKU | SSTP607P |
|---|---|
| EAN | 5711783260547 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT6 cables enables a convenient and reliable connection from one network device, such as switch, modem or router, to another or to the infrastructure at large through a patch panel, keystone jack or wall outlet. This cable are also used a lot in small office and home network and entertainment applications. These cables are tested up to 250Mhz (CAT6 standard) and are backwards compatible with CAT5e and CAT5 cables. They are produced with latch protection, which prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space. Furthermore this cable is manufactured with shielding. This protects against both EMI (electromagnetic interference). EMI can cause crosstalk between circuits, resulting in degradation of data, increased errors and slower transmission rates, but by using this shielded cable you will avoid this problem.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Purple |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 7 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Certificates | |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 114 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 259 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 214 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Purple |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 7 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect SSTP607P networking cable...
£19.50
£16.25
|
Microconnect STP525 networking cable G...
£28.54
£23.78
|
Microconnect UTP525 networking cable G...
£27.48
£22.90
|
Popular
StarTech.com 75ft CAT6 Ethernet Cable...
£27.71
£23.09
|
Recommended
StarTech.com 75ft CAT6 Ethernet Cable...
£28.00
£23.33
|
Hot Product
StarTech.com 75ft CAT6 Ethernet Cable...
£28.00
£23.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SSTP607P
|
STP525
|
UTP525
|
N6PATCH75BK
|
N6PATCH75BL
|
N6PATCH75GR
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
5m to 10m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|