Microconnect SSTP620PI networking cable Pink 20 m Cat6 S/FTP (S-STP)
£20.60
£17.17
S/FTP CAT6 20m Pink LSZH
- To order a full box, please select the following quantity: 14 pcs.
| Cable length | 20 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | SSTP620PI |
| EAN | 5711783260745 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect SSTP620PI is a high-performance S/FTP CAT6 network cable, designed to provide reliable and fast data transfer for your networking needs. This 20-meter pink cable is constructed with shielded foiled twisted pair (S/FTP) cabling, minimizing interference and ensuring optimal signal integrity, even in demanding environments. The LSZH (Low Smoke Zero Halogen) jacket enhances safety by reducing the emission of toxic fumes in the event of a fire. Benefit from MicroConnect's 20+ years of expertise in delivering premium quality connectivity solutions that adhere to strict European standards. Perfect for professional installations and home networks, this cable combines durability, performance, and safety.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Pink |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 20 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 740 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 840 g |
| Technical details | |
| Product colour | Pink |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 20 m |
| Doesn't contain | Halogen |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect SSTP620PI networking cabl...
£20.60
£17.17
|
Microconnect STP525 networking cable G...
£28.54
£23.78
|
Microconnect UTP525 networking cable G...
£27.48
£22.90
|
Bestseller
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£29.78
£24.82
|
Hot Product
StarTech.com 100ft CAT6 Cable - Green...
£30.11
£25.09
|
Recommended
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£29.78
£24.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SSTP620PI
|
STP525
|
UTP525
|
N6PATCH100BK
|
N6PATCH100GN
|
N6PATCH100GR
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|