Microconnect STP505G networking cable Green 5 m Cat5e F/UTP (FTP)
£12.42
£10.35
CAT5e F/UTP Network Cable 5m, Green
- F/UTP Shielding, protects again EMI (Electromagnetic interference)
- with Latch Protection
- with slimline strain relief, with gold plated PINs
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Cable standard | Cat5 |
| SKU | STP505G |
| EAN | 5704327725053 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT5e cables enables a convenient and reliable connection from one network device, such as switch, modem or router, to another or to the infrastructure at large through a patch panel, keystone jack or wall outlet. This cable are also used a lot in small office and home network and entertainment applications. These cables are tested up to 100Mhz (CAT5e standard) and are backwards compatible with CAT5 cables. They are produced with latch protection, which prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space. Furthermore this cable is manufactured with shielding. This protects against both EMI (electromagnetic interference). EMI can cause crosstalk between circuits, resulting in degradation of data, increased errors and slower transmission rates, but by using this shielded cable you will avoid this problem.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 5 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 236 mm |
| Package depth | 181 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 200 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 5 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect STP505G networking cable...
£12.42
£10.35
|
Recommended
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Bestseller
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Popular
Microconnect MPK420 networking cable G...
£10.97
£9.14
|
Microconnect STP507G networking cable...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STP505G
|
705910
|
605516
|
83492
|
MPK420
|
STP507G
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
5m to 10m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5
|
| Cable shielding |
F/UTP (FTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|