Microconnect USB3.1CAAF cable gender changer USB C USB A Black
£4.46
£3.72
USB-C to USB A 3.2 gen 1 adapter M-F
- 5Gbps
- 15W Power
- Backwards compatible to USB2.0 and 1.1
- with OTG function
- USB 3.0 and USB 3.1 Gen 1 are now identified as USB 3.2 Gen 1, offering data transfer speeds of up to 5 Gbps.
| SKU | USB3.1CAAF |
|---|---|
| EAN | 5711783376835 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB connector is for connection of devices with USB-C interface (e.g. Tablet, Notebook) to the USB Hub, PC or charger which is using a USB3.2 gen 1 to a connection cable. Data transmission rate up to 5 Gbit/s.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB C |
| Cable length | 0 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Performance | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Conductor material | Copper |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 157 mm |
| Package height | 11 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package weight | 14 g |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0 m |
| Design | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect USB3.1CAAF cable gender c...
£4.46
£3.72
|
Recommended
StarTech.com DB9 RS232 Serial Null Mod...
£5.77
£4.81
|
Hot Product
StarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapt...
£3.85
£3.21
|
StarTech.com DB9 RS232 Serial Null Mod...
£5.77
£4.81
|
Popular
StarTech.com DB9 to DB25 Serial Adapte...
£5.70
£4.75
|
StarTech.com DB9 to DB25 Serial Cable...
£5.52
£4.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1CAAF
|
NM9FF
|
GC98FF
|
NM9MF
|
AT925MF
|
AT925FM
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|