Microconnect UTP501W networking cable White 1 m Cat5e U/UTP (UTP)
£1.86
£1.55
CAT5e U/UTP Network Cable 1m, White
- To order a full box, please select the following quantity: 160 pcs.
- Suitable for Gigabit (10/100/1000 Mbit) network
- CAT5e tested up to 100MHz
- with Latch Protection
- with slimline relief
- with gold plated PINs
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | UTP501W |
| EAN | 7331990046420 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT5e cables enables a convenient and reliable connection from one network device, such as switch, modem or router, to another or to the infrastructure at large through a patch panel, keystone jack or wall outlet. This cable are also used a lot in small office and home network and entertainment applications. These cables are tested up to 100Mhz (CAT5e standard) and are backwards compatible with CAT5 cables.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 36 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 46 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect UTP501W networking cable...
£1.86
£1.55
|
Microconnect UTP6002P networking cable...
£1.64
£1.37
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£2.70
£2.25
|
Bestseller
C2G 0.5m Cat6 Booted Unshielded (UTP)...
£2.36
£1.97
|
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£1.72
£1.43
|
Recommended
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.62
£2.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UTP501W
|
UTP6002P
|
83408
|
83365
|
83181
|
83161
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|