Microconnect UTP510B networking cable Blue 10 m Cat5e U/UTP (UTP)
£11.04
£9.20
CAT5e U/UTP Network Cable 10m, Grey
- To order a full box, please select the following quantity: 30 pcs.
- Suitable for Gigabit (10/100/1000 Mbit) network
- CAT5e tested up to 100MHz
- with Latch Protection
- with slimline relief
- with gold plated PINs
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | UTP510B |
| EAN | 5704327398851 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT5e cables enables a convenient and reliable connection from one network device, such as switch, modem or router, to another or to the infrastructure at large through a patch panel, keystone jack or wall outlet. This cable are also used a lot in small office and home network and entertainment applications. These cables are tested up to 100Mhz (CAT5e standard) and are backwards compatible with CAT5 cables.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 10 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 196 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 261 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 296 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 10 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect UTP510B networking cable...
£11.04
£9.20
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UTP510B
|
705910
|
605516
|
83412
|
83147
|
83492
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
10m to 15m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|