Microconnect UTP515G networking cable Green 15 m Cat5e U/UTP (UTP)
£12.48
£10.40
CAT5e, UTP, 15 m, RJ-45/RJ-45, PVC, 24 AWG
- To order a full box, please select the following quantity: 22 pcs.
| SKU | UTP515G |
|---|---|
| EAN | 5704327398806 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The U/UTP CAT5e 15M Green PVC cable (MPN: UTP515G) is a reliable and cost-effective networking solution, perfect for establishing a stable connection in homes or offices. This 15-meter CAT5e cable ensures consistent data transfer speeds, ideal for everyday network tasks. Encased in a durable green PVC jacket, the cable is protected from wear and tear, ensuring longevity. As a U/UTP (Unshielded Twisted Pair) cable, it provides a balance of performance and affordability. Benefit from MicroConnect's 20+ years of expertise with this dependable cable, designed to meet European quality standards and deliver seamless connectivity.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 15 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 580 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 680 g |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 15 m |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect UTP515G networking cable...
£12.48
£10.40
|
Recommended
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Bestseller
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Microconnect MPK420 networking cable G...
£10.97
£9.14
|
Microconnect STP507G networking cable...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UTP515G
|
705910
|
605516
|
83492
|
MPK420
|
STP507G
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
15m and more
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|