Microconnect V-FTP6A075B-SLIM networking cable Blue 7.5 m Cat6a U/FTP (STP)
£14.26
£11.88
CAT6A U-FTP Slim, LSZH, 7.5m Network Cable, Blue
- To order a full box, please select the following quantity: 40 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE++ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
- AWG32
| Cable length | 7.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| SKU | V-FTP6A075B-SLIM |
| EAN | 5715063027578 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
These CAT6a cables are perfect for installations where you need to save space in IT Racks and Cabinets. They cables are thinner and very flexible which provides the installer a better accessibility and quick and easy switching. Furthermore, it improves the Airflow, and thereby reducing the risk of down-time. All the cables are Channel link tested up to 500Mhz (CAT6a) standard). Each cable is manufactured with a snaggles to prevents the connector to be damaged when you install the cable through an installation with very less space.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 32 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 7.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 25 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 196 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 126 g |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 7.5 m |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ45 |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect V-FTP6A075B-SLIM networki...
£14.26
£11.88
|
Bestseller
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Recommended
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect STP507G networking cable...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V-FTP6A075B-SLIM
|
605516
|
83412
|
83492
|
SSTP610R
|
STP507G
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
5m to 10m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5
|
| Cable shielding |
U/FTP (STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|