Microconnect V-UTP601R-SLIM networking cable Red 1 m Cat6 U/UTP (UTP)
£2.24
£1.87
CAT6 U/UTP SLIM Network Cable 1m, Red
- To order a full box, please select the following quantity: 200 pcs.
- Suitable for Gigabit (10/100/1000 Mbit) network
- CAT6 tested up to 250 MHZ
- with snagless
- with gold-plated pins
- low cable diameter: 3,6mm
- very flexible, very easy to move to save space behind baseboards
- support PoE++
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | V-UTP601R-SLIM |
| EAN | 5704174040972 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT6 slim cables is perfect for installations where you need to save space in IT Racks and Cabinets. They cables are thinner and very flexible which provides the installer a better accessibility and quick and easy switching. Furthermore it improves the Air-Flow, and thereby reducing the risk of down-time. These cables are tested up to 250Mhz (CAT6 standard) and are backwards compatible with CAT5e and CAT5 cables. Each cable are manufactured with a snaggles with prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 30/7 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 30 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Red |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1 m |
| Technical features | Short connector type with Latch Protection |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Technical features | Short connector type with Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect V-UTP601R-SLIM networking...
£2.24
£1.87
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£2.70
£2.25
|
Bestseller
C2G 0.5m Cat6 Booted Unshielded (UTP)...
£2.36
£1.97
|
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.62
£2.18
|
Popular
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.59
£2.16
|
Recommended
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.35
£2.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V-UTP601R-SLIM
|
83408
|
83365
|
83161
|
83141
|
83143
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|