Microconnect V-UTP6A01W-FLAT-LSZH networking cable White 1 m Cat6a U/UTP (UTP)
£2.57
£2.14
CAT6a U/UTP FLAT Network Cable 1m, White
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
- CAT6a tested up to 500 MHz
- TPE Jacket
- 32AWG
- OD1.5*6.0MM
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | V-UTP6A01W-FLAT-LSZH |
| EAN | 5715063699881 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT6a Flat Cables are an enhanced version of CAT6 flat cables, designed to save space in IT racks and cabinets. These cables are also ideal for installations behind baseboards, under carpets, or other flooring. Tested up to 500MHz / 1000 Mbps (CAT6a standard), they are backwards compatible with CAT6, CAT5e, and CAT5 cables. Each cable features a snagless design to prevent connector damage during tight-space installations.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 30 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1 m |
| Cable shape | Flat |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Certificates | |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 78 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1 m |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect V-UTP6A01W-FLAT-LSZH netw...
£2.57
£2.14
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£2.70
£2.25
|
Bestseller
C2G 0.5m Cat6 Booted Unshielded (UTP)...
£2.36
£1.97
|
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.62
£2.18
|
Popular
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.59
£2.16
|
Recommended
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.35
£2.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V-UTP6A01W-FLAT-LSZH
|
83408
|
83365
|
83161
|
83141
|
83143
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|