ROLINE S/FTP Patch Cord Cat.6, black 0.3 m
£1.08
£0.90
S/FTP, Cat6, 0.3m
| Cable length | 0.3 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | 21.15.1315 |
| EAN | 7611990190935 |
| Manufacturer | Roline |
| Availability | In Stock |
Patch cable for networking connections between devices. Prepared double shielded Twisted Pair cable with screened RJ-45 connectors on both ends. Durable due to moulded kink protection. Flexible cable, suitable for narrow bending. High quality plugs with gold plated contacts. Contact settings 1:1, in accordance with the EIA/TIA 568 standard. Construction: 4-pair stranded copper wire. Complete braid shielding. Pairs shielded with aluminium clad polyester foil..
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable class | E |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable length | 0.3 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Input impedance | 100 Ω |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable class | E |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Input impedance | 100 Ω |
| Cable length | 0.3 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Input impedance | 100 Ω |
| Length | 0.3 mm |
| Impedance | 100 Ω |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ROLINE S/FTP Patch Cord Cat.6, black 0...
£1.08
£0.90
|
Microconnect UTP6003P networking cable...
£1.31
£1.09
|
Microconnect UTP6002P networking cable...
£1.64
£1.37
|
Bestseller
C2G 0.5m Cat6 Booted Unshielded (UTP)...
£1.49
£1.24
|
Popular
Microconnect UTP501G networking cable...
£1.86
£1.55
|
Hot Product
Microconnect B-UTP6005W networking cab...
£1.33
£1.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21.15.1315
|
UTP6003P
|
UTP6002P
|
83405
|
UTP501G
|
B-UTP6005W
|
| Manufacturer |
Roline
|
Microconnect
|
Microconnect
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
0m to 1m
|
N/A
|
0m to 1m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|