ROLINE UTP Patch Cord Cat.6, yellow 3m
£3.30
£2.75
UTP Patch Cord Cat.6, yellow 3m
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 21.15.1552 |
| EAN | 7611990156368 |
| Manufacturer | Roline |
| Availability | In Stock |
Patch cable for networking connections between devices. Prepared unshielded Twisted Pair cable with RJ-45 connectors on both ends. Durable due to moulded kink protection. Flexible cable, suitable for narrow bending. High quality plugs with gold plated contacts. Contact settings 1:1, in accordance with the EIA/TIA 568 standard. Construction: 4-pair stranded copper wire..
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable class | E |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Input impedance | 100 Ω |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
|---|---|
| Input impedance | 100 Ω |
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable class | E |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Other features | |
| Input impedance | 100 Ω |
| Length | 3 mm |
| Impedance | 100 Ω |
You may also be interested in
| Product |
ROLINE UTP Patch Cord Cat.6, yellow 3m
£3.30
£2.75
|
Bestseller
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£2.70
£2.25
|
Popular
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£4.21
£3.51
|
New
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£4.28
£3.57
|
Recommended
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.35
£2.79
|
Hot Product
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£4.06
£3.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21.15.1552
|
83408
|
83388
|
83164
|
83143
|
83144
|
| Manufacturer |
Roline
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
3m to 5m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|