SanDisk 124109 USB flash drive 128 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£28.56
£23.80
128GB, USB 3.0, 100MB/s
| Form factor | Slide |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 128 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | SDCZ48-128G-U46 |
| EAN | 0619659113568 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
- Removable storage medium that allows data to be written and erased as many times as is required
- With USB 3.0 technology for capacity expansion
- Removable USB 3.0 storage medium (downward compatible with USB 2.0)
- Allows ultra fast data transfer
- With USB 3.0 technology for capacity expansion
- Removable USB 3.0 storage medium (downward compatible with USB 2.0)
- Allows ultra fast data transfer
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Write speed | 40 MB/s |
| Read speed | 100 MB/s |
| Form factor | Slide |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Bundled software | SanDisk SecureAccess |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 128 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Write speed | 40 MB/s |
| Read speed | 100 MB/s |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, KCC |
| Form factor | Slide |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Weight & dimensions | |
| Width | 21.3 mm |
| Weight | 13.61 g |
| Height | 56.8 mm |
| Depth | 10.8 mm |
| Package depth | 11.9 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 32.81 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 11.9 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 32.81 g |
| Package weight | 19 kg |
| Bundled software | SanDisk SecureAccess |
| Packaging content | |
| Bundled software | SanDisk SecureAccess |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, KCC |
| Package weight | 19 kg |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Other features | |
| Package weight | 19 kg |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 104.9 mm |
| Master (outer) case length | 177.8 mm |
| Master (outer) case height | 158.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 918.17 g |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
SanDisk 124109 USB flash drive 128 GB...
£28.56
£23.80
|
MediaRange 64GB USB 2.0 USB flash driv...
£24.96
£20.80
|
Popular
Transcend JetFlash elite JetFlash 700...
£31.92
£26.60
|
Transcend JetFlash elite JetFlash 760...
£32.76
£27.30
|
Recommended
Transcend JetFlash 350 32GB
£34.32
£28.60
|
Hot Product
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 3...
£31.92
£26.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCZ48-128G-U46
|
MR912
|
TS64GJF700
|
TS128GJF760
|
TS32GJF350
|
SDCZ60-032G-B35
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
MediaRange
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Sandisk
|
| Form factor |
slide
|
swivel
|
cap
|
slide
|
cap
|
slide
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A / Micro-USB
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|