SanDisk 173338 USB flash drive 64 GB USB Type-A / USB Type-C Black, Silver
£27.26
£22.72
64 GB, USB 3.1 Type-C, 140 MB/s
| Form factor | Slide |
|---|---|
| Product colour | Black,Silver |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | SDDDC2-064G-G46 |
| EAN | 0619659142056 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
- Removable storage medium with a USB 3.1 and USB 3.1 Type-C connector that allows data to be written and erased as many times as is required
- For easy data transfer between a smartphone, tablet PC, notebook and PC
- Ideal as external memory for smartphone
- For easy data transfer between a smartphone, tablet PC, notebook and PC
- Ideal as external memory for smartphone
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Form factor | Slide |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Read speed USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 150 MB/s |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Read speed | 150 MB/s |
| Password protection | Yes |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Black, Silver |
| Form factor | Slide |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20.1 mm |
| Weight | 9.1 g |
| Height | 9.4 mm |
| Depth | 38.1 mm |
| Package depth | 11.7 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 28.3 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 11.7 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 28.3 g |
| Package weight | 20 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Key ring | No |
| Product colour | Black, Silver |
| Package weight | 20 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Other features | |
| Package weight | 20 kg |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 118.9 mm |
| Master (outer) case length | 191.8 mm |
| Master (outer) case height | 181 mm |
| Master (outer) case gross weight | 797.5 g |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
SanDisk 173338 USB flash drive 64 GB U...
£27.26
£22.72
|
MediaRange 64GB USB 2.0 USB flash driv...
£24.96
£20.80
|
Popular
Transcend JetFlash elite JetFlash 700...
£31.92
£26.60
|
Transcend JetFlash elite JetFlash 760...
£32.76
£27.30
|
Recommended
Transcend JetFlash 350 32GB
£34.32
£28.60
|
Hot Product
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 3...
£31.92
£26.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDDDC2-064G-G46
|
MR912
|
TS64GJF700
|
TS128GJF760
|
TS32GJF350
|
SDCZ60-032G-B35
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
MediaRange
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Sandisk
|
| Form factor |
slide
|
swivel
|
cap
|
slide
|
cap
|
slide
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|
| USB version |
N/A
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
| Device interface |
USB Type-A / USB Type-C
|
USB Type-A / Micro-USB
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|