SanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s memory card CompactFlash
£94.85
£79.04
32GB Extreme Pro CF 160MB/s media card
| Flash card type | CompactFlash |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| SKU | SDCFXPS032GX46 |
| EAN | 0619659102432 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
The SanDisk Extreme Pro CompactFlash Memory Card brings our fastest data speed and expansive capacities to your DSLR camera or HD camcorder. Equipped with SanDisk's latest memory technologies, this memory card is the professional's choice - Optimized for 4K Video Recording - Up to 160MB/s Read Speed - Up to 150MB/s Write Speed - Compatible with RAW & JPEG Formats
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 160 MB/s |
| Write speed | 150 MB/s |
| Flash card type | CompactFlash |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Capacity | 32 GB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43 mm |
| Depth | 36 mm |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s me...
£94.85
£79.04
|
Transcend SD Card SDXC/SDHC Class 10 U...
£95.40
£79.50
|
Transcend microSDXC/SDHC Class 10 UHS-...
£99.00
£82.50
|
Popular
Transcend microSDXC/SDHC Class 10 8GB...
£95.40
£79.50
|
Bestseller
SanDisk 32GB Extreme CompactFlash
£110.69
£92.24
|
Hot Product
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£98.27
£81.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCFXPS032GX46
|
TS16GSDU1
|
TS64GUSDU1
|
TS8GUSDHC10
|
SDCFXSB-032G-G46
|
SDCFXSB-064G-G46
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
CompactFlash
|
SDHC
|
MicroSDXC
|
MicroSDHC
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
16GB to 24GB
|
64GB to 128GB
|
8GB to 12GB
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|