SanDisk Extreme Fit USB flash drive 64 GB USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£46.80
£39.00
Extreme Fit USB-C, 64 GB
| SKU | SDCZ530-064G-G46 |
|---|---|
| EAN | 0619659222543 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
Our smallest, high-capacity USB-C flash drive
Plug-and-stay USB-C storage has never been so petite. The SANDISK Extreme Fit USB-C Flash Drive is a compact, high-capacity drive that seamlessly blends into your digital life. Perfectly compatible with USB-C devices, it’s your go-to for effortless file storage and transfers across computers and tablets. Despite its tiny size, it packs a punch with up to 1TB of storage, making space for your photos, videos, documents, and more. Enjoy rapid file transfers thanks to USB 3.2 Gen 1 speeds of up to 400MB/s (128GB – 1TB). Plus, with the SANDISK Memory Zone app for Windows and Mac devices, managing and backing up your files is a breeze, giving you even more confidence that you’re prepared for anything.
Fits snugly with your USB-C devices
Plug this tiny drive into your USB-C™ computer, tablet, or other devices for seamless expansion and easy access to essential files—designed to blend in without disrupting your setup.
Tiny drive with massive storage
With up to 1TB of storage, keep your most valuable files, cherished photos, videos, personal documents, and more accessible.
Quick and easy file transfers
No more waiting around: USB 3.2 Gen 1 performance powers your drive to reach read speeds up to 400MB/s (128GB – 1TB), so you can move your files — and then move right along.
Simplify your storage with the SANDISK app
Back up photos, free up storage, browse files, and restore data with ease with the SANDISK Memory Zone app for Windows® or Mac devices. And for extra confidence, enable automatic backup as your Plan B.
Plug-and-stay USB-C storage has never been so petite. The SANDISK Extreme Fit USB-C Flash Drive is a compact, high-capacity drive that seamlessly blends into your digital life. Perfectly compatible with USB-C devices, it’s your go-to for effortless file storage and transfers across computers and tablets. Despite its tiny size, it packs a punch with up to 1TB of storage, making space for your photos, videos, documents, and more. Enjoy rapid file transfers thanks to USB 3.2 Gen 1 speeds of up to 400MB/s (128GB – 1TB). Plus, with the SANDISK Memory Zone app for Windows and Mac devices, managing and backing up your files is a breeze, giving you even more confidence that you’re prepared for anything.
Fits snugly with your USB-C devices
Plug this tiny drive into your USB-C™ computer, tablet, or other devices for seamless expansion and easy access to essential files—designed to blend in without disrupting your setup.
Tiny drive with massive storage
With up to 1TB of storage, keep your most valuable files, cherished photos, videos, personal documents, and more accessible.
Quick and easy file transfers
No more waiting around: USB 3.2 Gen 1 performance powers your drive to reach read speeds up to 400MB/s (128GB – 1TB), so you can move your files — and then move right along.
Simplify your storage with the SANDISK app
Back up photos, free up storage, browse files, and restore data with ease with the SANDISK Memory Zone app for Windows® or Mac devices. And for extra confidence, enable automatic backup as your Plan B.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 300 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 300 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Capless |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18.5 mm |
| Weight | 3 g |
| Height | 13.6 mm |
| Depth | 15.7 mm |
| Package depth | 15.5 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 15.5 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 420 kg |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Package weight | 420 kg |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Package weight | 420 kg |
You may also be interested in
| Product |
SanDisk Extreme Fit USB flash drive 64...
£46.80
£39.00
|
Recommended
SanDisk Ultra USB flash drive 16 GB US...
£65.52
£54.60
|
Popular
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - B...
£38.72
£32.27
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 256 GB U...
£49.92
£41.60
|
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 2...
£60.84
£50.70
|
Hot Product
SanDisk Extreme Pro USB flash drive 12...
£64.32
£53.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCZ530-064G-G46
|
SDCZ48-016G-U46
|
49168
|
SDCZ48-256G-U46
|
SDCZ60-256G-B35
|
SDCZ880-128G-G46
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Form factor |
capless
|
slide
|
slide
|
slide
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Device interface |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|