SanDisk Extreme Go USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Stainless steel
£54.60
£45.50
64 GB, USB 3.2 Gen 1 Type-A, 395 MB/s read, 100 MB/s write
| Form factor | Slide |
|---|---|
| Product colour | Stainless steel |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | SDCZ810-064G-G46 |
| EAN | 0619659182502 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
The Official Storage of Tight Deadlines
Access and move critical content fast to stay ahead of tight deadlines. Success means being able to perform at peak speed and efficiency wherever, whenever. All of this powerful performance is housed in a sleek metal design that is as stylish as it is durable.
Facing Tight Deadlines?
The SanDisk Extreme® Go drive lets you access and move huge files fast so you don’t have to slow down.
Take It Anywhere
Bring this sleek yet durable drive wherever your work or passion takes you thanks to its premium metal design.
Dependability You Can Count On
You need a drive you can count on wherever, whenever – the SanDisk Extreme Go drive is backed by the renowned SanDisk reputation for reliability.
Work Faster and Smarter
Accelerate your workflow as you transfer, store and share critical content with superfast USB 3.2 interface.
Put a Lock on Critical Files
Put critical files in a vault folder to help keep them away from prying eyes with SanDisk SecureAccess™ encryption software.
Like an “Undo” for Deleted Files
Accidentally deleted important files? Recover them easily with the included RescuePRO® Deluxe data recovery software offer (download required).
Access and move critical content fast to stay ahead of tight deadlines. Success means being able to perform at peak speed and efficiency wherever, whenever. All of this powerful performance is housed in a sleek metal design that is as stylish as it is durable.
Facing Tight Deadlines?
The SanDisk Extreme® Go drive lets you access and move huge files fast so you don’t have to slow down.
Take It Anywhere
Bring this sleek yet durable drive wherever your work or passion takes you thanks to its premium metal design.
Dependability You Can Count On
You need a drive you can count on wherever, whenever – the SanDisk Extreme Go drive is backed by the renowned SanDisk reputation for reliability.
Work Faster and Smarter
Accelerate your workflow as you transfer, store and share critical content with superfast USB 3.2 interface.
Put a Lock on Critical Files
Put critical files in a vault folder to help keep them away from prying eyes with SanDisk SecureAccess™ encryption software.
Like an “Undo” for Deleted Files
Accidentally deleted important files? Recover them easily with the included RescuePRO® Deluxe data recovery software offer (download required).
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 100 MB/s |
| Read speed | 395 MB/s |
| Form factor | Slide |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 100 MB/s |
| Read speed | 395 MB/s |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| Product colour | Stainless steel |
| Form factor | Slide |
| Security | |
| Hardware encryption | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Height | 7.4 mm |
| Depth | 60.3 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package width | 154 mm |
| Package height | 12 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 102 mm |
| Package width | 154 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 20 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Stainless steel |
| Package weight | 20 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Other features | |
| Package weight | 20 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
SanDisk Extreme Go USB flash drive 64...
£54.60
£45.50
|
Popular
SanDisk Ultra USB flash drive 16 GB US...
£65.52
£54.60
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 256 GB U...
£45.24
£37.70
|
Recommended
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 2...
£60.84
£50.70
|
iStorage datAshur Personal² 8 GB | Sec...
£75.02
£62.52
|
Hot Product
SanDisk Extreme Pro USB flash drive 12...
£61.57
£51.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCZ810-064G-G46
|
SDCZ48-016G-U46
|
SDCZ48-256G-U46
|
SDCZ60-256G-B35
|
IS-FL-DAP3-B-8
|
SDCZ880-128G-G46
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
iStorage
|
Sandisk
|
| Form factor |
slide
|
slide
|
slide
|
slide
|
Sleeve
|
slide
|
| Product colour |
Stainless steel
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
8GB to 12GB
|
128GB to 256GB
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|