SanDisk Extreme PRO CFexpress Card Reade card reader USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B Black
£68.64
£57.20
Card Reader USB 3.1 Gen2
| SKU | SDDR-F451-GNGEN |
|---|---|
| EAN | 0619659184261 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
Sustain Hyper-Fast Speeds Throughout Your Workflow
With USB 3.1 Gen2 speeds,3 the SanDisk Extreme PRO CFexpress Card Reader optimizes the performance of the CFexpress Card Type B2 for smooth, efficient workflow from location to post production. It’s also USB-C connected to use with the latest computers, and comes with a half-meter USB-C cable for gUSB-C reater flexibility. Also included is a 2-year limited warranty from the trusted brand in imaging memory cards and readers.
Optimized speed
With USB 3.1 Gen2 speeds3 the SanDisk Extreme PRO CFexpress Card Reader optimizes the performance of the CFexpress Card Type B2 for smooth, efficient workflow from location to post production.
With USB 3.1 Gen2 speeds,3 the SanDisk Extreme PRO CFexpress Card Reader optimizes the performance of the CFexpress Card Type B2 for smooth, efficient workflow from location to post production. It’s also USB-C connected to use with the latest computers, and comes with a half-meter USB-C cable for gUSB-C reater flexibility. Also included is a 2-year limited warranty from the trusted brand in imaging memory cards and readers.
Optimized speed
With USB 3.1 Gen2 speeds3 the SanDisk Extreme PRO CFexpress Card Reader optimizes the performance of the CFexpress Card Type B2 for smooth, efficient workflow from location to post production.
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | CF |
| Internal | No |
| Performance | |
| Compatible memory cards | CF |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Number of memory card slots | 1 |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 63 mm |
| Height | 106 mm |
| Depth | 23.6 mm |
| Cable length | 0.5 m |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package weight | 178 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Technical details | |
| Width | 63 mm |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Height | 106 mm |
| Depth | 23.6 mm |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
You may also be interested in
| Product |
SanDisk Extreme PRO CFexpress Card Rea...
£68.64
£57.20
|
DeLOCK 91686 card reader USB 3.2 Gen 1...
£67.08
£55.90
|
SanDisk ImageMate PRO USB-C card reade...
£78.00
£65.00
|
|---|---|---|---|
| SKU |
SDDR-F451-GNGEN
|
91686
|
SDDR-A631-GNGNN
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
DeLOCK
|
Sandisk
|
| Compatible memory cards |
CF
|
CF
|
N/A
|
| Internal |
N
|
N
|
N
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
|