SanDisk Extreme PRO USB flash drive 512 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£194.40
£162.00
512GB, USB 3.2 Type-A, 420MB/s read, 380MB/s write
| Form factor | Slide |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 512 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | SDCZ880-512G-G46 |
| EAN | 0619659180331 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
Move Huge Files Fast
Blazing-fast performance lets you transfer a full-length 4K movie to the drive in less than 15 seconds or 1000 photos in less than 25 seconds.
Reliable Performance
Work as fast as you need to with premium performance and huge capacities in a portable yet tough and reliable USB flash drive.
Take It with You
Grab and go without worrying about everyday wear and tear thanks to an elegant yet durable aluminum metal casing.
Put a Lock on Critical Files
Put critical files in a vault folder to help keep them away from prying eyes with SanDisk SecureAccess™ encryption software.
Like an “Undo” for Deleted Files
Accidentally deleted important files? Recover them easily with the included RescuePRO® Deluxe data recovery software (download required).
Work with Flexibility
Convenient backward-compatibly means you can plug this versatile drive into any USB 2.0 or 3.0 port.
Blazing-fast performance lets you transfer a full-length 4K movie to the drive in less than 15 seconds or 1000 photos in less than 25 seconds.
Reliable Performance
Work as fast as you need to with premium performance and huge capacities in a portable yet tough and reliable USB flash drive.
Take It with You
Grab and go without worrying about everyday wear and tear thanks to an elegant yet durable aluminum metal casing.
Put a Lock on Critical Files
Put critical files in a vault folder to help keep them away from prying eyes with SanDisk SecureAccess™ encryption software.
Like an “Undo” for Deleted Files
Accidentally deleted important files? Recover them easily with the included RescuePRO® Deluxe data recovery software (download required).
Work with Flexibility
Convenient backward-compatibly means you can plug this versatile drive into any USB 2.0 or 3.0 port.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Write speed | 380 MB/s |
| Read speed | 420 MB/s |
| Form factor | Slide |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 512 GB |
| Write speed | 380 MB/s |
| Read speed | 420 MB/s |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Slide |
| Housing material | Aluminium |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 21 mm |
| Height | 11 mm |
| Depth | 71 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 14 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 153 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 30 kg |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Package weight | 30 kg |
| Housing material | Aluminium |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Package weight | 30 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk Extreme PRO USB flash drive 51...
£194.40
£162.00
|
Hot Product
iStorage datAshur PRO 64 GB | Secure F...
£198.68
£165.57
|
Popular
iStorage datAshur PRO 256-bit 32GB USB...
£161.32
£134.43
|
Bestseller
SanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C US...
£190.80
£159.00
|
Apricorn 64GB Aegis Secure Key 3z USB...
£277.20
£231.00
|
New
Apricorn 32GB Aegis Secure Key 3z USB...
£239.40
£199.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCZ880-512G-G46
|
IS-FL-DA3-256-64
|
IS-FL-DA3-256-32
|
SDDDC2-032G-G46
|
ASK3Z-64GB
|
ASK3Z-32GB
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
iStorage
|
iStorage
|
Sandisk
|
Apricorn
|
Apricorn
|
| Form factor |
slide
|
Sleeve
|
Sleeve
|
slide
|
cap
|
cap
|
| Product colour |
Black
|
Blue
|
Blue
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Capacity |
256GB and more
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A / USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|