Seagate Enterprise ST14000NM000J internal hard drive 14 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III
£688.34
£573.62
14TB, 3.5", SATA III 6Gb/s, 7200RPM, 256MB Cache, Standard Model FastFormat™ (512e/4Kn)
The most scalable drives in the datasphere, Exos X series hard drives integrate the latest technology in support of a secure and reliable cloud data centre.
Scalable. Responsive. Innovative
Designed to handle the most rigorous workloads, the Seagate Exos X series enterprise class drives are perfect, high-reliability solutions for servers, storage systems, and business-centric NAS systems. Whatever your applications, there’s an Exos drive for it.
Exos X18
Designed for maximum storage capacity and the highest rack-space efficiency, delivering up to 18 TB capacity.
Scalable. Responsive. Innovative
Designed to handle the most rigorous workloads, the Seagate Exos X series enterprise class drives are perfect, high-reliability solutions for servers, storage systems, and business-centric NAS systems. Whatever your applications, there’s an Exos drive for it.
Exos X18
Designed for maximum storage capacity and the highest rack-space efficiency, delivering up to 18 TB capacity.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD sustained transfer rate | 258 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 14 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD sustained transfer rate | 258 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 14 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| 24/7 operation | Yes |
| Power | |
| Power consumption (write) | 6.3 W |
| Power consumption (read) | 9.2 W |
| Power consumption (idle) | 4.9 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Operating shock | 50 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Non-operating shock | 200 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 650 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate Enterprise ST14000NM000J inter...
£688.34
£573.62
|
Hot Product
HPE 857644-B21 internal hard drive 10...
£595.98
£496.65
|
Recommended
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£609.84
£508.20
|
Popular
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
£636.22
£530.18
|
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£609.84
£508.20
|
New
HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
£630.00
£525.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST14000NM000J
|
857644-B21
|
793703-B21
|
861590-B21
|
793773-001
|
819201-B21
|
| Manufacturer |
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
Serial ATA III
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|