Seagate IronWolf Pro ST28000NT000 internal hard drive 28 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III
£1,015.79
£846.49
IronWolf Pro 28TB
- High Performance: All-CMR (conventional magnetic recording) portfolio enables consistent, industry-leading 24×7 performance allowing users to access data anytime, anywhere
- Class-Leading Dependability: Up to 550TB/year workload rating, 2.5M hours MTBF, and 5-year limited warranty for unparalleled total cost of ownership (TCO)
- Peace of Mind with Data Recovery: Complimentary 3 year Rescue Data Recovery Services for a hassle-free, zero-cost data recovery experience
- IronWolf Health Management: Helps protect data with prevention, intervention, and recovery recommendations to ensure peak system health
- Optimized for NAS: AgileArray with dual-plane balancing, time-limited error recovery (TLER), and rotational vibration (RV) sensors to deliver top RAID performance in multi-bay environments
IronWolf® Pro drives are engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions. Total peace of mind with five-year limited warranty, complimentary three-year Rescue Data Recovery Services, and IronWolf Health Management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | NAS |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| HDD average transfer rate | 270 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 28 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| HDD average transfer rate | 270 MB/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 28 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| 24/7 operation | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 8.3 W |
| Power consumption (standby) | 1.2 W |
| Power consumption (idle) | 6.8 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 30 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Non-operating shock | 200 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 695 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate IronWolf Pro ST28000NT000 inte...
£1,015.79
£846.49
|
Hot Product
HPE 793695-B21 internal hard drive 8 T...
£1,209.05
£1,007.54
|
HPE 826553-001 internal hard drive 8 T...
£1,209.05
£1,007.54
|
Recommended
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
£1,202.83
£1,002.36
|
Popular
HPE 867263-B21 internal hard drive 8 T...
£1,216.50
£1,013.75
|
New
HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
£1,216.50
£1,013.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST28000NT000
|
793695-B21
|
826553-001
|
857648-B21
|
867263-B21
|
834031-B21
|
| Manufacturer |
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
SAS
|
N/A
|
| Component for |
NAS
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|