Seagate One Touch STKZ4000400 external hard drive 4 TB 2.5" Micro-USB B 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£222.30
£185.25
4TB, 2.5", USB 3.0, Password protection, 268 g, 115.3x80x20.9 mm, black
- Password activated hardware encryption helps keep files and photos safe
- Textured metal finish fits in with modern lifestyle elements
- Compatible with USB 3.0
- Powered by USB connection — offers customised backup and folder mirroring
| HDD capacity | 4000 GB |
|---|---|
| HDD size | 2.5 " |
| Product colour | Black |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | STKZ4000400 |
| EAN | 3660619041800 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | In Stock |
| Product Family | One Touch |
Store and access photos and files on the go with Seagate One Touch HDD. Featuring quick plug-and-play USB 3.0 connectivity to Windows or Mac, consolidate files with a single click or schedule automatic daily, weekly or monthly backups. Plus — edit, manage, and share photos with a one-year complimentary subscription to Mylio Create and a four-month membership to Adobe Creative Cloud photography plan.
High Capacity. Stellar Style.
Refined and understated. Cosy and textured. One Touch comes in an array of styles and capacities made to compliment your signature look. And whether you’re storing yearly tax documents or ever-growing collections of high-res photos, capacity won’t be an issue.
Convenient Backup
With One Touch HDD, schedule automatic hourly, daily, weekly, or monthly backups to keep all your files consolidated into one place.
Advance Data Encryption
Need a hard drive that goes above and beyond the call of duty? Opt for One Touch HDD with data security. Thanks to its password protection and AES-256 hardware encryption — the same standard used by the U.S. government and global intelligence agencies — you can rest easy knowing your digital life is secure.
High Capacity. Stellar Style.
Refined and understated. Cosy and textured. One Touch comes in an array of styles and capacities made to compliment your signature look. And whether you’re storing yearly tax documents or ever-growing collections of high-res photos, capacity won’t be an issue.
Convenient Backup
With One Touch HDD, schedule automatic hourly, daily, weekly, or monthly backups to keep all your files consolidated into one place.
Advance Data Encryption
Need a hard drive that goes above and beyond the call of duty? Opt for One Touch HDD with data security. Thanks to its password protection and AES-256 hardware encryption — the same standard used by the U.S. government and global intelligence agencies — you can rest easy knowing your digital life is secure.
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Hard drive | |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | Micro-USB B |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Hardware encryption | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 268 g |
| Width | 80 mm |
| Depth | 115.3 mm |
| Height | 20.9 mm |
| Package depth | 107 mm |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 46 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 107 mm |
| Cables included | Micro-USB |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 46 mm |
| Technical details | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Housing material | Aluminium |
| Packaging content | |
| Cables included | Micro-USB |
| Other features | |
| Package weight | 340 kg |
| Ethernet LAN | No |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Seagate One Touch STKZ4000400 external...
£222.30
£185.25
|
Recommended
Apricorn Aegis Padlock Fortress 1TB ex...
£283.50
£236.25
|
Popular
Apricorn A25-3PL256-1000 external hard...
£259.56
£216.30
|
Apricorn Aegis Padlock USB 3.0 500GB e...
£298.80
£249.00
|
New
Apricorn Aegis Padlock external hard d...
£306.18
£255.15
|
Bestseller
Western Digital My Book external hard...
£226.10
£188.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STKZ4000400
|
A25-3PL256-1000F
|
A25-3PL256-1000
|
A25-3PL256-500
|
A25-3PL256-2000
|
WDBBGB0060HBK-EESN
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Apricorn
|
Apricorn
|
Apricorn
|
Apricorn
|
Western Digital
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1000GB and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| USB version |
2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Bus powered |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
N/A
|
| USB connector |
Micro-USB B
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
Micro-USB B
|