StarTech.com 1 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header - Low Profile
£6.07
£5.06
StarTech.com 1 Port 16in DB9 Serial Port BRacket to 10 Pin Header - Low Profile - low profile DB9 Header - DB9 bRacket
| SKU | PLATE9M16LP |
|---|---|
| EAN | 0065030847766 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Add a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer
The PLATE9M16LP (16 inch/ 0.4 m) Low Profile Serial Plate adds a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer, connecting to an IDC10 header connector on the motherboard.
Constructed of high quality components, this durable low profile DB9 bracket is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
Please refer to this product's Technical Specifications to ensure compatibility with your motherboard.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
The PLATE9M16LP (16 inch/ 0.4 m) Low Profile Serial Plate adds a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer, connecting to an IDC10 header connector on the motherboard.
Constructed of high quality components, this durable low profile DB9 bracket is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
Please refer to this product's Technical Specifications to ensure compatibility with your motherboard.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
| Features | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Small Form Factor (SFF) |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 | IDC |
| Type | Other |
| Product colour | Grey |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18.5 mm |
| Depth | 412 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 24 g |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 0.0700 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 30 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Small Form Factor (SFF) |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 | IDC |
| Type | Other |
| Product colour | Grey |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 0.0700 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 1 Port 16in DB9 Serial Po...
£6.07
£5.06
|
Hot Product
StarTech.com PC Mounting Computer Scre...
£5.87
£4.89
|
Bestseller
StarTech.com Mounting PC Case Fan Scre...
£6.02
£5.02
|
Recommended
StarTech.com Steel Low Profile Expansi...
£4.97
£4.14
|
New
Kingston Technology SNA-BR2/35 compute...
£4.92
£4.10
|
Popular
CoreParts KIT880 computer case part HD...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PLATE9M16LP
|
SCREWM3
|
FANSCREW
|
PLATEBLANKLP
|
SNA-BR2/35
|
KIT880
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Kingston Technology
|
CoreParts
|
| Type |
other
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD mounting bracket
|
| Compatible chassis type |
Small Form Factor (SFF)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|