Targus TSB966GL backpack Black
£32.76
£27.30
15.6” Intellect Essentials Backpack, 16 Liters
- Slim, lightweight design
- Dedicated, side-loading laptop compartment
- Air mesh back panel for comfort
| SKU | TSB966GL |
|---|---|
| EAN | 5051794026740 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | In Stock |
Get the essential protection you need in a compact, stylish design. With three main pockets including a dedicated, side-loading pocket for your laptop, the 15.6” Intellect Essentials Backpack makes it easy to hold your gear all day long. Made with comfort in mind, this lightweight pack features an air mesh back panel that promotes airflow, and contoured shoulder straps that make sure the brunt of your pack’s weight on your shoulders is manageable.
| Features | |
|---|---|
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Notebook compartment | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Number of compartments | 3 |
| Style | City |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 309.6 mm |
| Weight | 417 g |
| Height | 424.6 mm |
| Depth | 145 mm |
| Volume | 16 L |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Targus TSB966GL backpack Black
£32.76
£27.30
|
Bestseller
PORT Designs Courchevel II Eco backpac...
£44.60
£37.17
|
Hot Product
PORT Designs Houston Eco backpack Casu...
£33.44
£27.87
|
Port Designs Houston Eco backpack Casu...
£36.90
£30.75
|
New
Urban Factory Mixee Laptop Backpack 14...
£30.79
£25.66
|
Recommended
Urban Factory DAILEE BACKPACK 15.6"
£27.71
£23.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TSB966GL
|
160510
|
110265
|
110276
|
MCB14UF
|
DBC15UF
|
| Manufacturer |
Targus
|
Port Designs
|
Port Designs
|
Port Designs
|
Urban Factory
|
Urban Factory
|