Tech21 Evo Wave 33 cm (13") Cover Blue
£38.80
£32.33
Evo Wave, Apple MacBook Pro 13" Case (2020-2022), Blue
| Product main colour | Blue |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 13 " |
| SKU | T21-10129 |
| EAN | 5056586715154 |
| Manufacturer | Tech21 |
| Availability | In Stock |
The design-led Evo Wave in Blue for MacBook Pro 13” is engineered to withstand high-impact drops. Showcasing a tough, ridged exterior for enhanced durability, it presents easy access to ports, all-over device protection, non-slip feet, and is crafted with our signature Waste Responsible Innovation – allowing this case to disintegrate naturally into the earth at the end of its life.
Why choose Evo Wave?
- Impact protection – Withstands high-impact drops
- Waste Responsible Innovation - biodegradability tested to breakdown naturally into the earth at the end of its life.
- UV resistant – anti-yellowing finish
- Scratch-resistant
- Lightweight design – ultra thin construction
Why choose Evo Wave?
- Impact protection – Withstands high-impact drops
- Waste Responsible Innovation - biodegradability tested to breakdown naturally into the earth at the end of its life.
- UV resistant – anti-yellowing finish
- Scratch-resistant
- Lightweight design – ultra thin construction
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | MacBook Pro 13” |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant, UV resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Blue |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | No |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | MacBook Pro 13” |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant, UV resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Not applicable |
| Product main colour | Blue |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | No |
| Closure type | Not applicable |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Tech21 Evo Wave 33 cm (13") Cover...
£38.80
£32.33
|
Bestseller
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
£37.19
£30.99
|
Recommended
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
£37.09
£30.91
|
Popular
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
£36.97
£30.81
|
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
£32.35
£26.96
|
New
Lenovo ZG38C02959 tablet case 26.2 cm...
£33.60
£28.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T21-10129
|
77-62038
|
77-62047
|
THZ785GL
|
BNDIP102
|
ZG38C02959
|
| Manufacturer |
Tech21
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Targus
|
Compulocks
|
Lenovo
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Lenovo
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Silicone
|
Polyurethane
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Folio case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Folio case
|
| Product main colour |
Blue
|
N/A
|
Blue
|
N/A
|
N/A
|
Black
|