Techly ICA-LCD-201BK TV mount/stand 76.2 cm (30") Black
£24.96
£20.80
13"-30" Wall Bracket for LED LCD TV Full Motion
| Maximum weight capacity | 23 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 30 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICA-LCD-201BK |
| EAN | 8057685301849 |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | In Stock |
Universal bracket for fixing a flat LED / LCD on the wall; Easy and quick to install, it is ideal for home, office and commercial applications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Maximum weight capacity | 23 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle range | 0 - 360° |
| Distance to the wall (max) | 9.8 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 9.8 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 109 mm |
| Height (max) | 95 cm |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Height (max) | 95 cm |
You may also be interested in
| Product |
Techly ICA-LCD-201BK TV mount/stand 76...
£24.96
£20.80
|
Bestseller
SMS Smart Media Solutions FS011050 TV...
£32.76
£27.30
|
Recommended
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£35.88
£29.90
|
Popular
Ergotron Neo-Flex Wall Mount, ULD 81.3...
£24.65
£20.54
|
Hot Product
Manhattan Wall Mount for TV & Moni...
£32.23
£26.86
|
New
B-Tech VENTRY - Universal Flat Screen...
£30.24
£25.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ICA-LCD-201BK
|
FS011050
|
PL020050
|
97-589
|
424752
|
BTV500/B
|
| Manufacturer |
Techly
|
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
Ergotron
|
Manhattan
|
B-Tech
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
N/A
|
Wall
|