Techly ICA-PLB-860 TV mount 2.03 m (80") Black
£42.12
£35.10
Wall Mount for LED LCD TV 42-80" Ultra Slim Fixed H600mm, 60 Kg max, VESA 800 x 600 mm, Black
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 80 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICA-PLB-860 |
| EAN | 8054529022649 |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | In Stock |
Universal wall bracket for fixing a flat LED / LCD TV; Easy and quick to install, it is ideal for home, office and commercial applications.
Characteristics
- Bracket suitable for LED LCD TV 42-80";
- Bracket adjustable VESA up to 800 x 600 mm;
- Maximum weight supported: 60 kg.
Specifications
- Fixed support;
- Distance from wall 22 mm;
- Square holes that facilitate the passage of cables;
- Safety screws to prevent movement of the TV after they have been attached to the bracket;
- Dimensions: 833 x 600 x 22 mm;
- Black Colour.
The package includes
- Wall support for LED LCD TV;
- Mounting accessories (screws, plugs ...) and installation instructions.
Characteristics
- Bracket suitable for LED LCD TV 42-80";
- Bracket adjustable VESA up to 800 x 600 mm;
- Maximum weight supported: 60 kg.
Specifications
- Fixed support;
- Distance from wall 22 mm;
- Square holes that facilitate the passage of cables;
- Safety screws to prevent movement of the TV after they have been attached to the bracket;
- Dimensions: 833 x 600 x 22 mm;
- Black Colour.
The package includes
- Wall support for LED LCD TV;
- Mounting accessories (screws, plugs ...) and installation instructions.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 1.6 cm |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 1.6 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 833 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 600 mm |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
New
Techly ICA-PLB-860 TV mount 2.03 m (80...
£42.12
£35.10
|
Popular
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£52.92
£44.10
|
Tronje AR210 61 cm (24")
£71.54
£59.62
|
Recommended
SMS Smart Media Solutions FS011052 TV...
£70.20
£58.50
|
Bestseller
B-Tech XL Universal Flat Screen Wall M...
£76.44
£63.70
|
Hot Product
StarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount...
£69.88
£58.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ICA-PLB-860
|
40765
|
24802
|
FS011052
|
BT9901/B
|
FLATPNLWALL
|
| Manufacturer |
Techly
|
Lindy
|
Tronje
|
SMS Smart Media Solutions
|
B-Tech
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|