TERRA EU1000138 PC/workstation Intel® Core™ i3 i3-12100 8 GB DDR5-SDRAM 500 GB SSD Mini Tower
£435.82
£363.18
TERRA EU1000138, Intel® Core™ i3, i3-12100, 8 GB, DDR5-SDRAM, 500 GB, SSD
| SKU | EU1000138 |
|---|---|
| EAN | 4039407090310 |
| Manufacturer | TERRA |
| Availability | In Stock |
TERRA EU1000138. Processor family: Intel® Core™ i3, Processor model: i3-12100. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5600 MHz. Total storage capacity: 500 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel UHD Graphics 730. Power supply: 350 W. Chassis type: Mini Tower. Product type: PC. Weight: 7 kg
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i3-12100 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor socket | FCLGA1700 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| RAID support | No |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 500 GB |
| Total storage capacity | 500 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 730 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| LAN controller | Intel I219V |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Chassis type | Mini Tower |
| Audio system | High Definition Audio |
| Audio output channels | 8.0 channels |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Motherboard manufacturer | ASUS Prime H610M-A |
| Storage options | 4x SATA 6Gb/s ports, 1x M.2 slot (Key M) (supports PCIe 3.0 x4) |
| Resolution description | HDMI 4K @60Hz ¦ DP 4K @60Hz |
| Expansion slots | 1x PCIe 4.0 x16 Slot ¦ 1x PCIe 3.0 x1 Slot |
| Locale | International repository |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini Tower |
| Performance | |
| Market positioning | Business |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio system | High Definition Audio |
| Audio output channels | 8.0 channels |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Power supply input frequency | 50 Hz |
| Power supply input voltage | 230 V |
| Power supply | 350 W |
| Power consumption (standby) | 1.2 W |
| Power consumption (off) | 0.25 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 75% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 384 mm |
| Height | 375 mm |
| Weight | 7 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Mouse included | Yes |
| Audio | |
| Audio system | High Definition Audio |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Motherboard manufacturer | ASUS Prime H610M-A |
| Storage options | 4x SATA 6Gb/s ports, 1x M.2 slot (Key M) (supports PCIe 3.0 x4) |
| Resolution description | HDMI 4K @60Hz ¦ DP 4K @60Hz |
| Expansion slots | 1x PCIe 4.0 x16 Slot ¦ 1x PCIe 3.0 x1 Slot |
| Locale | International repository |
| Power consumption (off) | 0.25 W |
You may also be interested in
| Product |
TERRA EU1000138 PC/workstation Intel®...
£435.82
£363.18
|
New
HP 420 Intel® Xeon® E5 Family E5-1650...
£378.00
£315.00
|
Popular
Apple Mac mini 2020 M1 8GB 256GB - Sil...
£562.92
£469.10
|
Recommended
Apple Mac mini 2023 M2 8GB 512GB - Sil...
£647.82
£539.85
|
Hot Product
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i5-123...
£575.41
£479.51
|
Bestseller
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i3-121...
£442.39
£368.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EU1000138
|
WM446ET
|
MGNR3B/A
|
MMFK3B/A
|
DT.Z2AEK.001
|
DT.Z29EK.003
|
| Manufacturer |
TERRA
|
HP
|
Apple
|
Apple
|
Acer
|
Acer
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core i3
|
Intel Xeon E5
|
Apple M
|
Apple M
|
Intel Core i5
|
Intel Core i3
|
| Operating system installed |
No OS
|
Windows 7 Professional
|
macOS Big Sur
|
macOS Ventura
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
| Optical drive type |
N
|
DVD Super Multi
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product type |
PC
|
Workstation
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
PC
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|