Ubiquiti Networks UACC-OM-SFP28-SR network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s
£67.49
£56.24
25 Gbps, SFP28, 2xLC
- 25 Gbps throughput
- SFP28-compatible
- Designed for cable deployments spanning up to 100 m
| Interface type | SFP28 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | UACC-OM-SFP28-SR |
| EAN | 0810010077004 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
The 25 Gbps Multi-mode Optical Module is an optical transceiver capable of sustaining 25 Gbps throughput over a fiber connection. After connecting the module to a compatible fiber line, simply insert it into any SFP28 port to experience true 25 Gbps speed.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Tx wavelength (max) | 850 nm |
| Rx wavelength (max) | 850 nm |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 0.8 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti Networks UACC-OM-SFP28-SR net...
£67.49
£56.24
|
Popular
DELL 407-BBOU network transceiver modu...
£63.96
£53.30
|
DELL 407-BBOP network transceiver modu...
£59.28
£49.40
|
Hot Product
Mikrotik S+85DLC03D network transceive...
£67.08
£55.90
|
DELL 407-BBOO network transceiver modu...
£99.00
£82.50
|
Recommended
StarTech.com HP JD094B Compatible SFP+...
£70.13
£58.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-OM-SFP28-SR
|
407-BBOU
|
407-BBOP
|
S+85DLC03D
|
407-BBOO
|
JD094BST
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
DELL
|
DELL
|
Mikrotik
|
DELL
|
StarTech.com
|
| Maximum data transfer rate |
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP28
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|